هشدار

بدست • 26 جولای 2013 • دسته: مقالات

خداوند در آیۀ 36 اسراء (بنی اسرائیل) سوره 17 میفرماید: وَ لا تَقْفُ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ. «از آنچه نمیدانی دنباله روی نکن». و در آیه 44 و 45 و 47 مائده سورۀ 5 میفرماید: مَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْكافِرُونَ … هُمُ الظَّالِمُونَ … هُمُ الْفاسِقُونَ. «کسانی که مطابق آنچه خدا (الله) نازل کرده (وحی: کتاب الهی) حکم نکنند کافرند … ظالمند … فاسقند.» و در آیه 3 اعراف 7 میفرماید: اتَّبِعُوا ما أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَ لا تَتَّبِعُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِياءَ. «از آنچه از صاحب اختیارتان بشما نازل شده پیروی کنید و از اولیائی غیر از آن پیروی نکنید.» برای اینکه فرد مسلمان از این فرمان پیروی و اطاعت کند باید قرآن را بخواند و بفهمد تا بتواند از آن پیروی کند و مطابق آن حکم کند و کافر و ظالم و فاسق نباشد. چون فریبکاران در هر جامعه ای وجود داشته و دارند و خواهند داشت. مگر اینکه مجازات سنگینی برای آنها وجود داشته باشد که از ترس آن فریبکاری نکنند. قرآن این فریبکاران را بروشنی معرفی می کند. قرآن در آیۀ 78 و 79 بقره میفرماید: وَ مِنْهُمْ أُمِّيُّونَ لا يَعْلَمُونَ الْكِتابَ إِلاَّ أَمانِيَّ وَ إِنْ هُمْ إِلاَّ يَظُنُّونَ * فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ : هذا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لِيَشْتَرُوا بِهِ ثَمَناً قَلِيلاً. «عده ای از یهودیان بیسوادند. از کتاب دینی خود (از تورات) جز آرزو و تصور چیزی نمیدانند. فقط گمان می کنند. پس وای بر افرادی که (از این بی اطلاعی سوء استفاده میکنند و) با دست خودشان کتاب مینویسند و بعد میگویند: این از جانب الله (خدا) است تا آن را به بهای ناچیزی بفروشند.» مسلمانان نیز قرنها در بیسوادی غرق بودند و امروزه حتی بیشتر لیسانسیه ها و دکترها و مهندس ها نیز از قرآن چیزی جز آرزو و تصور نمیدانند و فریب کسانی را خورده اند که برای بهای ناچیزی بنام دین مطالبی نوشته اند که در قرآن اثری از آن نمی بینید و به اینگونه کتابها استناد میکنند.

قرآن در آیه 75 بقره سوۀ 2 میفرماید: أَفَتَطْمَعُونَ أَنْ يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَ قَدْ كانَ فَرِيقٌ مِنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلامَ اللَّهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِنْ بَعْدِ ما عَقَلُوهُ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ. «آیا انتظار دارید که به حرفهای شما ایمان بیاورند در صورتیکه عده ای از آنها کلام خدا (الله) را میشنوند بعد، پس از اینکه آن را فهمیدند معنای آن را عوض میکنند و خودشان هم میدانند چه کاری میکنند.»

ولی افراد بی اطلاع از کتاب الهی این حرفها را بنام دین و کلام خدا می پذیرند و با خلوص کامل و حسن نیّت بازگو میکنند. قرآن در آیۀ 78 آل عمران سورۀ 3 میفرماید: إِنَّ مِنْهُمْ لَفَرِيقاً يَلْوُونَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالْكِتابِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ الْكِتابِ وَ ما هُوَ مِنَ الْكِتابِ وَ يَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَ ما هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَ يَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ. «عده ای از آنها زبان را طوری در دهان میگردانند که شما خیال کنید حرفهایشان از کتاب الهی است. در صورتیکه از آن نیست و میگویند این حرفها از جانب الله (خدا) است در صورتیکه از جانب الله (و دین) نیست. از قول خدا (الله) دروغ میگویند و خودشان هم این را میدانند.» ولی افراد بی اطلاع از کتاب الهی با حسن ظنّی که به این افراد دارند این حرفها را می پذیرند و با خلوص کامل و حسن نیّت آن را بازگو میکنند و در کتابها می‌نویسند و حرف آنها و کتاب آنها مورد استناد دیگران قرار میگیرد و مِلاک و معیاری برای شناخت دین میشود که معیار غلطی است.

قرآن در آیه 159 بقره میفرماید: إِنَّ الَّذِينَ يَكْتُمُونَ ما أَنْزَلْنا مِنَ الْبَيِّناتِ وَ الْهُدى مِنْ بَعْدِ ما بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْكِتابِ أُولئِكَ يَلْعَنُهُمُ اللَّهُ وَ يَلْعَنُهُمُ اللاَّعِنُونَ. «کسانی که دلیل های روشن و راهنمایی‌هائی را که ما نازل کردیم بعد از اینکه آن را برای مردم در کتاب بیان کردیم کتمان می‌کنند؛ افرادی هستند که الله (خدا) و لعنت کنندگان آنها را لعنت میکنند.» لذا مسلمان واقعی برای شناختن دین واقعی قرآن را میخواند و اگر عربی نمیداند از ترجمه آن استفاده میکند. خداوند در آیه 77 مائده سوره 5 میفرماید: قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لا تَغْلُوا فِي دِينِكُمْ غَيْرَ الْحَقِّ وَ لا تَتَّبِعُوا أَهْواءَ قَوْمٍ قَدْ ضَلُّوا مِنْ قَبْلُ وَ أَضَلُّوا كَثِيراً وَ ضَلُّوا عَنْ سَواءِ السَّبِيلِ. «بگو: ای اهل کتاب در دینتان بناحق غلو نکنید و از دلخواه عده ای که قبلاً گمراه شدند و عده زیادی را گمراه کردند و از راه راست منحرف شدند پیروی نکنید.» این فریبکاران افرادی هستند که از احساسات پاک و علاقه افراد به پاکان سوء استفاده میکنند و با غلو (مبالغه گوئی: گزافه گوئی: اغراق) در بارۀ افراد آنها را بپایۀ خدائی و نیمه  خدائی و فوق بشری میرسانند. به آیات 71 تا 76 همین سوره یعنی آیات قبل از این آیه مراجعه کنید تا ببینید از عیسی مسیح (ع) رسول خدا چگونه خدا و نیمه خدا ساختند. به آیات بعد از این آیه هم نگاه کنید تا ببینید کسانی که چنین عقیده ای پیدا میکنند ملعونند یعنی از رحمت خدا دورند.

کسانی که از اولیائی غیر از کتاب الهی پیروی می کنند گمراهند و جایشان جهنم است. از نظر خداوند نه عقاید آباء و اجدادی نه پیروی از عقاید بزرگان و آقایان و رهبران و اکثریت اجتماع دلیل درستی راه نیست. چون خداوند در آیۀ 116 انعام سوره 6 میفرماید: إِنْ تُطِعْ أَكْثَرَ مَنْ فِي الْأَرْضِ يُضِلُّوكَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ إِنْ يَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَ إِنْ هُمْ إِلاَّ يَخْرُصُونَ «اگر از بیشتر افرادی که در زمین هستند اطاعت کنی تو را از راه الله منحرف میکنند. آنها فقط از گمان پیروی میکنند و فقط حدس میزنند و دروغ میگویند.»

اگر کمی دقت کنید متوجه میشوید از هر صد نفری که میشناسید به زحمت یکی پیدا می‌کنید که از قرآن اطلاع کامل یا کافی داشته باشد. اکثریت اجتماع اهل تفریح هستند نه تحقیق.

قرآن در آیه 170 بقره میفرماید: وَ إِذا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا ما أَنْزَلَ اللَّهُ قالُوا بَلْ نَتَّبِعُ ما أَلْفَيْنا عَلَيْهِ آباءَنا أَ وَ لَوْ كانَ آباؤُهُمْ لا يَعْقِلُونَ شَيْئاً وَ لا يَهْتَدُونَ. «وقتی به آنها گفته شود که از آنچه الله نازل کرده پیروی کنید میگویند ما از روشی که پدرانمان را بر آن یافتیم پیروی میکنیم. اگرچه پدرانشان حقیقتی را نفهمیده باشند و راه صحیح را نشناخته باشند.» آری مردم چنینند. به اطرافیان خود و خودتان نگاه کنید تا این حقیقت را دریابید. افراد میدانند که پدرانشان اهل مطالعه و تحقیق نبوده و نیستند و حتی بسیاری از آنها سواد نداشتند و با سوادانشان هم از از قرآن اطلاعی نداشتند. چون فقط در فکر این بودند که مخارج زندگی را تهیه کنند و به دید و بازدیدها و تفریح ها بپردازند.

لذا از نظر خداوند پیروی از عقاید آباء و اجداد دلیل درستی راه نیست. فرد مسلمان باید کتاب الهی را بخواند و بهفمد که عقاید پدر و مادر و اقوامش صحیح بوده یا نه اگر صحیح بود آن را بپذیرد و اگر دید غلط بوده عقیده خود را اصلاح کند. خداوند در باره غلط بودن پیروی از بزرگان و آقایان در آیه 66 و 67 احزاب سوره 33 میفرماید: يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يا لَيْتَنا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولاَ * وَ قالُوا رَبَّنا إِنَّا أَطَعْنا سادَتَنا وَ كُبَراءَنا فَأَضَلُّونَا السَّبِيلاَ. «روزی که صورت هایشان در آتش جهنم برگردانده شود می‌گویند: ای کاش ما از خدا و پیغمبر اطاعت می‌کردیم. و گفته بودند صاحب اختیارا ما از آقایان و بزرگانمان پیروی کردیم؛ آنها ما را گمراه کردند.» می بینیم که عذر آنها پذیرفته نمیشود و به جهنم میروند.

قرآن در آیه 166 و 167 بقره میفرماید: إِذْ تَبَرَّأَ الَّذِينَ اتُّبِعُوا مِنَ الَّذِينَ اتَّبَعُوا وَ رَأَوُا الْعَذابَ وَ تَقَطَّعَتْ بِهِمُ الْأَسْبابُ * وَ قالَ الَّذِينَ اتَّبَعُوا لَوْ أَنَّ لَنا كَرَّةً فَنَتَبَرَّأَ مِنْهُمْ كَما تَبَرَّؤُا مِنَّا كَذلِكَ يُرِيهِمُ اللَّهُ أَعْمالَهُمْ حَسَراتٍ عَلَيْهِمْ وَ ما هُمْ بِخارِجِينَ مِنَ النَّارِ. «وقتی که رهبران، خودشان را از پیروان کنار میکشند (از آنها برائت و بیزاری میجویند) و عذاب را می بینند و وسائل قطع میشود * و پیروان میگویند اگر عمر دوباره‌ای داشته باشیم از آنها بیزاری می‌جوئیم، همانطور که آنها از ما بیزاری جستند. الله اعمالشان را که باعث حسرت آنها می‌شود اینطور به آنها نشان می‌دهد و آنها نمی‌توانند از آتش جهنم خارج شوند.»

می بینیم این عذر و بهانه هم پذیرفته نمی‌شود و پیروان به جهنم میروند. زیاد میشنویم که اگر از حرف ما پیروی کنید گناهش بگردن ما. چنین حرف و وعده ای را خدا قبول ندارد. همانطور که آیه 12 و 13 عنکبوت سوره 29 میفرماید: قالَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِلَّذِينَ آمَنُوا اتَّبِعُوا سَبِيلَنا وَ لْنَحْمِلْ خَطاياكُمْ وَ ما هُمْ بِحامِلِينَ مِنْ خَطاياهُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِنَّهُمْ لَكاذِبُونَ * وَ لَيَحْمِلُنَّ أَثْقالَهُمْ وَ أَثْقالاً مَعَ أَثْقالِهِمْ وَ لَيُسْئَلُنَّ يَوْمَ الْقِيامَةِ عَمَّا كانُوا يَفْتَرُونَ. «افراد بی ایمان به افراد با ایمان گفتند: از راه ما پیروی کنید گناه آن بگردن ما. در صورتیکه آنها ذره ای از گناه اینها را نمیتوانند بگردن بگیرند. آنها دروغ میگویند. آنها باید بار گناهان خودد را بدوش بگیرند باضافه بارهای دیگری (بار گناهان کسانی که فریب آنها را خورده اند) و روز قیامت در بارۀ این دروغی که میگفتند مورد بازخواست قرار میگیرند.» می بینیم که بار گناه فریب خوردگان را آنها بر نمیدارند و فریب خوردگان مسئول اعمال خود میباشند ولی آنها بعلت فریب اینها به اندازۀ اینها در کارشان مقصرند و مجازات می بینند. وای بحال فریب دهندگان و فریب خوردگان.

مسلمان واقعی ما انَزَل الله (کتاب الهی) را میخواند و  میداند و مطابق آن عمل و اظهار نظر میکند. چون ایمان ببعض و کفر به قسمت دیگر در اسلام کفر است نه ایمان.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.