وظيفه مسلمان

بدست • 28 جولای 2013 • دسته: مقالات

مسلمانان به حکم دین و اعتقاد و ایمان خود موظف هستند دنیائی بسازند که در آن اثری از ظلم و فساد و فقر و جهل و خرد شدن شخصیت انسان‌ها نباشد. برای اینکار باید تمام دینداران واقعی و اصلاح طلبان حقیقی را متحد کنند و با جان و مال خود در این راه بکوشند. و از هر نوع تفرقه و اختلافی پرهیز کنند. البته اختلاف در جزئیات طبیعی است و نباید آنان را از اتحاد برای ساختن یک دنیای پاک باز دارد. مسلمانان برای اینکار باید با حکمت و بصیرت تمام افراد جهان را با این هدف بزرگ دینی و انسانی آشنا کنند و آنها را متوجه سازند که اینکار بنفع آنان و خانواده آنها و تمام افراد بشر میباشد تا نیروی لازم برای اینکار در سراسر جهان فراهم شود. مسلمانان باید همگی با اتحاد کامل در این راه با مال و جان خود کوشش کنند و با بهترین روش نیروی لازم را برای اصلاح جهان و مجازات تبهکاران فراهم کنند، تا بی ایمان‌ها نیز از ترس مجازات به حقوق پاکان تجاوز نکنند. برای اینکار باید در تزکیه نفس بطور عاقلانه کوشش کرد و حقایق را شناخت و به دیگران شناساند و از پذیرفتن حق از دهان هر کسی که باشد نباید خودداری کرد.

هدف دين

دین میخواهد دنیائی بسازد که در آن اثری از ظلم و فساد و فقر و جهل و خرد شدن شخصیت انسان‌ها نباشد. چون:

خداوند در باره عدالت و نابودی ظلم در آیه 25 حدید میفرماید: لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْمِيزانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ. «پیغمبرانمان (همه پیغمبران) را با دلیل‌های روشن و کتاب و وسیله سنجش فرستادیم برای اینکه مردم عادل باشند و عدالت را بپا دارند.» اجرای عدالت یعنی نابودی ظلم.

خداوند در باره عمل صالح (کار درست) و نابودی فساد در آیه 51 مؤمنون سوره 23 میفرماید: يا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّباتِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً. «ای پیغمبران از خوردنی‌های پاک بخورید و عمل صالح (کار درست و صحیح و شایسته) بکنید.» به آیه 88 هود سوره 11 و 205 بقره سوره 2 و 56 اعراف سوره 7 و 64 مائده سوره 5 هم نگاه کنید.

خداوند در باره نابودی فقر در آیه 22 تا 25معارج سوره 70 میفرماید: إِلاَّ الْمُصَلِّينَ … الَّذِينَ فِي أَمْوالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ. «غیر از نمازگزاران … که در اموالشان حق معلومی برای سائل و محروم وجود دارد.» اگر نمازگزاران این حق معلوم را بپردازند پس از چندی محروم و گرسنه‌ای باقی نخواهد ماند.

خداوند در باره نابودی جهل در آیه 36 اسراء سوره 17 میفرماید: لا تَقْفُ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً. «از آنچه نمیدانی دنباله روی مکن. چون گوش و چشم و دل همگی مسئول آن میباشند.» آیه 116 انعام سوره 6 و آیه 36 یونس سوره 10 را هم ببینید.

خداوند در باره حفظ شخصیت انسانی انسان‌ها در آیه 64 آل‌عمران سوره 3 میفرماید: قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلى كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِكَ بِهِ شَيْئاً وَ لا يَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ. «بگو ای اهل کتاب بسوی کلمه‌ای بیائید که بین ما و شما مساوی است که فقط اَلله را بندگی کنیم و چیزی را شریک او نسازیم و بعضی از ما بعضی را غیر از اَلله ارباب (صاحب اختیار) خود نگیرند.» نه فرعون‌ها نه دانشمندان دینی و نه زاهدان تارک دنیا را. آیه 24 نازعات سوره 79 و آیه 31 توبه سوره 9 را ببینید.

مسلمان واقعی کسی است که تسلیم حکم و نظر خداوند و صاحب اختیار خود میباشد. بنابراین هدف مسلمان ساختن دنیایی است که در آن اثری از ظلم و فساد و فقر و جهل و شرک نباشد.

خداوند در آیه 44 مائده میفرماید: إِنَّا أَنْزَلْنَا التَّوْراةَ فِيها هُدىً وَ نُورٌ. «تورات را ما فرستادیم در آن هدایت و نور وجود دارد.» و در آیه 46 مائده میفرماید: آتَيْناهُ الْإِنْجِيلَ فِيهِ هُدىً وَ نُورٌ. «به عیسی ابن مریم انجیل را دادیم در آن هدایت و نور وجود دارد.» این نظر قرآن یعنی نظر خداوند در باره تورات و انجیل است.

خداوند در آیه 13 شوری سوره 42 میفرماید: شَرَعَ لَكُمْ مِنَ الدِّينِ ما وَصَّى بِهِ نُوحاً وَ الَّذِي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ وَ ما وَصَّيْنا بِهِ إِبْراهِيمَ وَ مُوسى وَ عِيسى أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا فِيهِ كَبُرَ عَلَى الْمُشْرِكِينَ ما تَدْعُوهُمْ إِلَيْهِ اللَّهُ يَجْتَبِي إِلَيْهِ مَنْ يَشاءُ وَ يَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ يُنِيبُ. «خدا برای شما از دین همان چیزی را قانونگذاری کرده که نوح را به آن سفارش کرده. و همان چیزی است که بتو وحی کردیم، و همان چیزی است که ابراهیم و موسی و عیسی را به آن سفارش کردیم، که دین را بر پا دارید و در آن دچار تفرقه نشوید. این چیزی که مشرکین را به آن دعوت میکنی برای آنها سخت است (چون نمیتوانند از بت‌هائی که برای آنها ساخته‌اند دست بردارند.) اَلله (خدا) هر کس را که بخواهد انتخاب و گلچین میکند و هر کس را که بسوی او برگردد هدایت میکند.» پس مسلمان واقعی وظیفه دارد همه دینداران جهان را به تفرقه نداشتن در دین و اجرای آن دعوت کند.

مسلمان واقعی میداند جزئیات در دین مهم نیست و هدف اصلی و اساسی دین نباید فدای جزئیات شود. لذا باید برای ساختن یک دنیای پاک همه متحد شوند و در جزئیات هر یک مطابق دین خود عمل کنند. چون خداوند در آیه 48 مائده سوره 5 میفرماید: لِكُلٍّ جَعَلْنا مِنْكُمْ شِرْعَةً وَ مِنْهاجاً وَ لَوْ شاءَ اللَّهُ لَجَعَلَكُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ لكِنْ لِيَبْلُوَكُمْ فِي ما آتاكُمْ فَاسْتَبِقُوا الْخَيْراتِ. «برای هریک از شما (یهودیان و مسیحیان و مسلمانان که در آیه 44 و 46 و 48 صحبت کردیم) راه و رسمی قرار دادیم. اگر اَلله (خدا) میخواست شما را امّت واحدی میکرد (مثل بقیه حیوانات که هر نوعشان هر جای دنیا باشد مثل هم عمل میکنند) ولی خداوند میخواهد شما را در آنچه به شما داده امتحان کند (یهودیان را با تورات، مسیحیان را با انجیل و مسلمانان را با قرآن تا ببیند مطابق همان کتابی که خودشان میگویند کتاب الهی ما است عمل میکنند یا نه؟) بنابراین در کارهای خیر با هم مسابقه بدهید.» و عملاً نشان بدهید که از دیگران بهترید و کارهای خیر را بیشتر انجام میدهید. اسم‌ها را کنار بگذارید و در اجرای هر چه بهتر دین کوشش کنید.

چون تمام دین‌ها یک چیز را میخواهند. یک دنیای پاک را میخواهند. مسلمان واقعی باید با حکمت و بصیرت مردم را به این اتحاد و اجرای هدف دین دعوت کند چون خداوند در آیه 125 نحل میفرماید: ادْعُ إِلى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ. «مردم را با حکمت و پند و اندرز نیکو به راه صاحب اختیارت (یعنی ساختن یک دنیای پاک که هدف دین است) دعوت کن و با بهترین روش با آنها گفتگو کن.» و در آیه 108 یوسف سوره 12 میفرماید: قُلْ هذِهِ سَبِيلِي أَدْعُوا إِلَى اللَّهِ عَلى بَصِيرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنِي. «بگو: این راه من است. من مردم را با بصیرت و بینائی و بینش به راه اَلله (ساختن یک دنیای پاک) دعوت میکنم، پیروان من هم همینطور.» بنابراین مسلمان واقعی وظیفه دارد تمام مردم دنیا را با بصیرت و حکمت و اندرز نیکو به کوشش در راه ساختن یک دنیای پاک دعوت کند و به آنها بفهماند که اینکار بنفع تمام افراد بشر و خانواده آنها است و در این راه باید از تمام وسائل ارتباط جمعی در حدود توانائی خود استفاده کند.

در باره کوشش با مال و جان در راه ساختن یک دنیای پاک خداوند در آیه 15 حجرات میفرماید: إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتابُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ. «افراد با ایمان و مسلمان واقعی کسانی هستند که به اَلله (خدا) و رسولش ایمان آوردند و بعد هم دچار شک و تردید نشدند و با مال و جانشان در راه اَلله (یعنی ساختن یک دنیای پاک) جهاد و کوشش کردند چنین افرادی وقتی ادعای ایمان میکنند راست میگویند.» آیه 4 سوره صف سوره 61 میفرماید: إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ. «اَلله کسانی را دوست دارد که یکپارچه و متحد چون ستونی آهنین (بنائی محکم) در راه او مبارزه میکنند.» و آیه 103 آل‌عمران سوره 3 میفرماید: وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا. «همگی به رشته الهی (قرآن) بچسبید و دچار تفرقه نشوید.» و آیه 105 آل‌عمران میفرماید: لا تَكُونُوا كَالَّذِينَ تَفَرَّقُوا وَ اخْتَلَفُوا. «شما مثل کسانی که دچار تفرقه و اختلاف شدند نباشید.» و آیه 10 سوره حجرات سوره 49 میفرماید: إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ. «افراد با ایمان مسلمان برادر هم هستند بین برادرانتان را اصلاح کنید.» این وظیفه هر مسلمانی است نه اینکه در یک فرقه بایستد و به فرقه‌های دیگر حمله کند. دعای مسلمان واقعی مطابق آیه 10 حشر سوره 59 این است که رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونا بِالْإِيمانِ وَ لا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنا غِلاًّ لِلَّذِينَ آمَنُوا. «خداوندگارا (صاحب اختیارا) ما و برادرانمان را که قبل از ما ایمان آوردند بیامرز و در دل ما کینه‌ای نسبت به هیچ مسلمانی قرار نده.» برای ساختن یک دنیای پاک احتیاج به همفکری و همکاری و همآهنگی وجود دارد نه کینه توزی.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.