كافر

بدست • 28 جولای 2013 • دسته: مقالات

قرآن در آیه 44 مائده سوره 5 میفرماید: مَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْكافِرُونَ. «کسانی که مطابق آنچه خدا نازل کرده (وحی. کتاب الهی) حکم نکنند کافر هستند.» کفر یعنی قبول نداشتن. ایمان نداشتن. منکر بودن. انکار کردن. پوشاندن. ناسپاسی کردن. آیه میفرماید: «کسانی که مطابق وحی و کتاب الهی حکم و اظهارنظر نمیکنند معلوم میشود که آن را قبول ندارند.» چون اگر قبول داشتند مطابق آن حکم میکردند و نظر میدادند. کفر در قرآن بیشتر بمعنی ضد ایمان است. ایمان یعنی قبول داشتن. باور داشتن. اعتقاد داشتن و کفر یعنی قبول نداشتن و منکر بودن.

خداوند در آیه 60 نساء سوره 4 میفرماید: أَ لَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ آمَنُوا بِما أُنْزِلَ إِلَيْكَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ يُرِيدُونَ أَنْ يَتَحاكَمُوا إِلَى الطَّاغُوتِ وَ قَدْ أُمِرُوا أَنْ يَكْفُرُوا بِهِ. «آیا ندیدی کسانی را که خیال میکنند که به آنچه به تو نازل شده (یعنی به قرآن) و آنچه قبل از تو نازل شده ایمان آورده‌اند (ولی در مقام عمل بجای مراجعه به قرآن و کتابی که میگویند به آن ایمان داریم) حَکَمیت (داوری) به طاغوت میبرند (نظر طاغوت را می‌خواهند ملاک و معیار دین قرار دهند) در صورتیکه به آنها دستور داده شده که طاغوت را قبول نداشته باشند.» طاغوت هر کس و هر چیز و هر سازمانی است که در مقابل خداوند طغیان کند و نظر و حکمی بر خلاف نظر و حکم خداوند (یعنی بر خلاف وحی و کتاب الهی) بدهد.

آیه 136 نساء سوره 4 میفرماید: يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ الْكِتابِ الَّذِي نَزَّلَ عَلى رَسُولِهِ وَ الْكِتابِ الَّذِي أَنْزَلَ مِنْ قَبْلُ وَ مَنْ يَكْفُرْ بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالاً بَعِيداً. «ای افراد با ایمان (ای مسلمانان) به اَلله (خدا) و پیغمبرش و کتابی که به پیغمبرش نازل کرده (یعنی به قرآن) و کتابی که قبلاً نازل کرده (یعنی به تورات و انجیل و …) ایمان بیاورید. کسی که منکر اَلله و فرشتگان و کتابها و پیغمبرانش و روز آخرت باشد مسلماً خیلی گمراه شده است.»

آیه 85 بقره سوره 2 میفرماید: أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ يَفْعَلُ ذلِكَ مِنْكُمْ إِلاَّ خِزْيٌ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يُرَدُّونَ إِلى أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ. «آیا قسمتی از کتاب را قبول دارید و بعضی را قبول ندارید؟! جزاء کسانی از شما که چنین کاری کنند در دنیا خواری است. و روز قیامت بدست شدیدترین عذابها سپرده میشوند. اَلله (خدا) از کارهائی که میکنید غافل نیست.» آیه 150 و 151 نساء سوره 4 میفرماید: إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ يُرِيدُونَ أَنْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ يَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَ يُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذلِكَ سَبِيلاً، أُولئِكَ هُمُ الْكافِرُونَ حَقًّا.‌ «کسانی که منکر اَلله و پیغمبرانش میشوند و میخواهند بین اَلله (خدا) و پیامبران او جدائی بیندازند و میگویند: ما به بعضی از آیات ایمان داریم و بعضی را قبول نداریم و میخواهند راهی میان این دو پیدا کنند، واقعاً کافر هستند.» آیه 256 بقره سوره 2 میفرماید: لا إِكْراهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى لاَ انْفِصامَ لَها. «اکراهی در دین وجود ندارد. راه صحیح از راه غلط معلوم شده، بنابراین هر کس منکر طاغوت شود و به اَلله ایمان بیاورید به دستآویز محکمی چسبیده که پاره شدنی نیست.» آیه 28 آل‌عمران سوره 3 میفرماید: لا يَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْكافِرِينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ وَ مَنْ يَفْعَلْ ذلِكَ فَلَيْسَ مِنَ اللَّهِ فِي شَيْ‏ءٍ إِلاَّ أَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقاةً. «افراد با ایمان کافرها را بجای افراد با ایمان پشتیبان خود نگیرند. هر کس چنین کاری بکند از دین اَلله بهره‌ای نبرده، مگر اینکه از آنها کاملاً بر حذر باشد.» مواظب باشد که او را گمراه نکنند. آیه 23 توبه سوره 9 میفرماید: يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آباءَكُمْ وَ إِخْوانَكُمْ أَوْلِياءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الْإِيمانِ وَ مَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ. «ای افراد با ایمان اگر پدرانتان و برادرانتان کفر را بر ایمان ترجیح دادند آنها را پشتیبان خود نگیرید. کسانی که آنها را پشتیبان خود بگیرند ستمگر هستند.» بخودشان و عقیده خودشان و به مسلمانان ظلم کرده‌اند. آیه 57 مائده سوره 5 میفرماید: يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الَّذِينَ اتَّخَذُوا دِينَكُمْ هُزُواً وَ لَعِباً مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتابَ مِنْ قَبْلِكُمْ وَ الْكُفَّارَ أَوْلِياءَ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ. «ای افراد با ایمان، افرادی از اهل کتاب و افراد بی ایمان را که دین شما را به مسخره و بازی گرفتند پشتیبان و دوستدار خود نگیرید. اگر افراد با ایمانی هستید از نافرمانی خدا حذر کنید.» آیه 109 بقره سوره 2 میفرماید: وَدَّ كَثِيرٌ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ لَوْ يَرُدُّونَكُمْ مِنْ بَعْدِ إِيمانِكُمْ كُفَّاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَيَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ. «عده زیادی از اهل کتاب بعد از اینکه حقیقت برای آنها روشن شد بخاطر حسادتی که در وجودشان هست دوست دارند که شما را به کفر برگردانند.»

آیه 52 فرقان سوره 25 میفرماید: فَلا تُطِعِ الْكافِرِينَ وَ جاهِدْهُمْ بِهِ جِهاداً كَبِيراً. «بنابراین از کافران اطاعت مکن و بوسیله قرآن با آنها جهاد و مبارزه بزرگی بکن.»

آیه 139 نساء سوره 4 میفرماید: الَّذِينَ يَتَّخِذُونَ الْكافِرِينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ أَ يَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِيعاً. «افراد منافقی که افراد کافر را بجای افراد با ایمان پشتیبان خود میگیرند، آیا میخواهند بوسیله آنها به عزّت برسند. عزّت تماماً به اَلله اختصاص دارد.» او است که به افراد عزّت میدهد. (البته مطابق قانون ابدی خود). اگر مسلمانان واقعاً مسلمان یعنی تسلیم حکم خدا باشند و قرآن را بخوانند و آن را بفهمند و با اتحاد کامل با هم مردم را با حکمت و بصیرت به راه خداوند دعوت کنند و با مال و جانشان متحداً در این راه مبارزه و کوشش کنند بدون تردید به عزّت میرسند و احتیاجی ندارند که به افراد بی ایمان برای رسیدن به عزّت متوسّل شوند. آخر آیه 101 نساء سوره 4 میفرماید: إِنَّ الْكافِرِينَ كانُوا لَكُمْ عَدُوًّا مُبِيناً. «افراد کافر دشمن آشکار شما هستند.»

آیه 105 بقره سوره 2 میفرماید: ما يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ وَ لاَ الْمُشْرِكِينَ أَنْ يُنَزَّلَ عَلَيْكُمْ مِنْ خَيْرٍ مِنْ رَبِّكُمْ. «کفار اهل کتاب و مشرکین دوست ندارند که خیری از صاحب اختیارتان به شما برسد.» نازل شود. آیه 89 نساء سوره 4 میفرماید: وَدُّوا لَوْ تَكْفُرُونَ كَما كَفَرُوا فَتَكُونُونَ سَواءً فَلا تَتَّخِذُوا مِنْهُمْ أَوْلِياءَ. «منافقین دوست دارند شما هم مثل آنها کافر شوید تا با هم مساوی باشید. بنابراین بعضی از آنها را پشتیبان خود نگیرید.» آیه 56 کهف سوره 18 میفرماید: ما نُرْسِلُ الْمُرْسَلِينَ إِلاَّ مُبَشِّرِينَ وَ مُنْذِرِينَ وَ يُجادِلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِالْباطِلِ لِيُدْحِضُوا بِهِ الْحَقَّ. «ما پیغمبران را فقط برای بشارت دادن و بر حذر داشتن (در باره نتایج کارهای درست و غلط) میفرستم. در صورتیکه افراد بی ایمان با باطل خود بحث و گفتگو میکنند تا به این وسیله حقیقت را از بین ببرند.» آیه 149 آل‌عمران سوره 3 میفرماید: يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تُطِيعُوا الَّذِينَ كَفَرُوا يَرُدُّوكُمْ عَلى أَعْقابِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خاسِرِينَ. «ای افراد با ایمان اگر از افراد بی ایمان اطاعت کنید شمارا به عقائد گذشته جاهلانه خودتان بر میگردانند و ضرر میکنید.» آیه 36 انفال سوره 8 میفرماید: إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ لِيَصُدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ فَسَيُنْفِقُونَها ثُمَّ تَكُونُ عَلَيْهِمْ حَسْرَةً ثُمَّ يُغْلَبُونَ. «افراد بی ایمان مال خود را خرج میکنند که مردم را از راه خدا (اَلله) منحرف کنند. آن را خرج میکنند ولی این خرج کردن مایه تأسف و حسرت آنها میشود و مغلوب میشوند.»

می‌بینیم که در جهان چقدر خرج منحرف کردن مردم از دین میکنند و چقدر صرف تهیه فیلم‌های سکسی و جنائی میکنند. چقدر خرج کاباره و قمارخانه و مراکز فحشاء میکنند و چه کتابها و چه مجلاتی چاپ میکنند. چون با اینکار هم درآمد زیادی دارند و هم با آلوده کردن افراد آنها را از رفتن بطرف دین باز میدارند. و افراد با ایمان از این وضع از خشم و ناراحتی بخود می‌پیچند و بجای متحد شدن خون خود را کثیف میکنند. آیه 131 نساء سوره 4 میفرماید: … إِنْ تَكْفُرُوا فَإِنَّ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ. «اگر شما کافر شوید (به خدا لطمه‌ای نمیزنید چون) هر چه در آسمان و زمین است متعلق به اَلله و مال او است.» این شما هستید که ضرر میکنید و از سعادت واقعی محروم میشوید و اسیر دست دیکتاتوران و فریبکاران و ستمگران و فاسدان میشوید. همانطور که جهان اسیر این افراد است و راه نجاتی میجوید و دین واقعی تنها راه نجات است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.