قِتال

بدست • 28 جولای 2013 • دسته: مقالات

قتل یعنی کشتن و قِتال یعنی جنگ. چون در جنگ هر دو طرف در صدد کشتن هم هستند. وضع جهان را در قرن 20 در نظر بگیرید تا ببینید جهان در چه حالی است و قدرت طلبان در جهان چه می‌کنند. دو جنگ بین‌المللی در اروپا واقع شد. جنگ دوم بقولی 45 میلیون کشته داشت. حساب معلولین و ساختمانها و مزرعه‌هایی که خراب شد و پولی که صرف تسلیحات جنگی و مخارج جنگ شد خودتان حدس بزنید. این نتیجه بت سازیهائی است که انسان‌ها میکنند چه به نام دین چه به نام ملت چه بنام فلسفه (ایسم‌ها) چه بنام قبیله . چه بنام افراد.

مطابق گزارش سازمان ملل که مجله «ژورنال پزشکی» در صفحۀ 86 شماره 58 خود منتشر کرد. 780 میلیون دلار در دنیا صرف هزینه تسلیحات نظامی میشود. که با 40 میلیون دلار آن گرسنگی در جهان از بین خواهد رفت و خانه و مسکن برای همه فراهم خواهد شد و بهداشت و درمان تأمین میشود، و کودکان فقیر آموزش خواهند دید و …

اما قرآن و جنگ: خداوند در آیه 217 بقره سوره 2 میفرماید: لا يَزالُونَ يُقاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطاعُوا. «همیشه با شما میجنگند تا اگر بتوانند شما را از دینتان برگردانند.» آیه 7 ممتحنه سوره 60 میفرماید: لا يَنْهاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَ لَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَ تُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ. «اَلله (خداوند) شما را از اینکه با کسانی که با شما در باره دینتان نجنگیدند و شما را از سرزمین خودتان بیرون نکردند نیکی کنید و بعدالت رفتار کنید نهی (منع) نکرده چون اَلله عادلان را دوست دارد.» آیه 76 نساء سوره 4 میفرماید: الَّذِينَ آمَنُوا يُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا يُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِ الطَّاغُوتِ فَقاتِلُوا أَوْلِياءَ الشَّيْطانِ. «افراد با ایمان (مسلمانان) در راه اَلله (ساختن یک دنیای پاک) میجنگند و افراد بی ایمان در راه (گسترش قدرت) طاغوت میجنگند با یاوران شیطان بجنگید.» آیه 74 و 75 نساء میفرماید: فَلْيُقاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يَشْرُونَ الْحَياةَ الدُّنْيا بِالْآخِرَةِ وَ مَنْ يُقاتِلْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيُقْتَلْ أَوْ يَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتِيهِ أَجْراً عَظِيماً. «کسانی که زندگی دنیا را به آخرت میفروشند باید در راه اَلله (ساختن یک دنیای پاک) بجنگند، هر کس در راه خدا بجنگد و کشته یا پیروز شود به او پاداش بزرگی خواهیم داد.» ما لَكُمْ لا تُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيراً. «چرا در راه اَلله و نجات مردان مستضعف و زنان و فرزندانی که میگویند صاحب اختیارا ما را از این شهری که اهل آن ظالم هستند نجات بده، خداوندا برای ما یاور و مددکاری بوجود آور نمی جنگید؟!» مسلمانان باید برای ساختن یک دنیای پاک با جان و مالشان متحداً مبارزه کنند. البته امروزه این جنگ باید بوسیله وسائل ارتباط جمعی از قبیل روزنامه، کتاب، مجله، عکس، فیلم، شعر، رادیو، تلویزیون، اینترنت صورت بگیرد که بودجه خیلی کمتری لازم دارد و میتواند حالت جهانی پیدا کند.

آیه 36 توبه سوره 9 میفرماید: قاتِلُوا الْمُشْرِكِينَ كَافَّةً كَما يُقاتِلُونَكُمْ كَافَّةً وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ. «همگی با همه مشرکین بجنگید، همانطور که همه آنها با شما میجنگند. و بدانید که اَلله با افراد متقی است.» آیه 190 بقره سوره 2 میفرماید: قاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقاتِلُونَكُمْ وَ لا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ. «در راه اَلله (خدا) با کسانی که با شما میجنگند بجنگید. ولی تجاوز نکنید. چون اَلله افراد متجاوز را دوست ندارد.» آیه 193 بقره و با کمی تفاوت آیه 39 انفال میفرماید: قاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَ يَكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَلا عُدْوانَ إِلاَّ عَلَى الظَّالِمِينَ. «با آنها (با مشرکین) بجنگید تا فتنه‌ای باقی نماند و دین (قانون) فقط اختصاص به اَلله داشته باشد. اگر از مخالفت و فتنه انگیزی دست برداشتند هیچگونه تعدّی جایز نیست مگر بر افراد ظالم.» آیه 12 توبه سوره 9 میفرماید: قاتِلُوا أَئِمَّةَ الْكُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَيْمانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ يَنْتَهُونَ. «با سران (رهبران و پیشوایان) کفر بجنگید، زیرا آنها به قسم‌ها و قراردادهای خود پایبند نیستند، شاید از مخالفت و فتنه انگیزی دست بردارند.» آیه 90 نساء سوره 4 میفرماید: فَإِنِ اعْتَزَلُوكُمْ فَلَمْ يُقاتِلُوكُمْ وَ أَلْقَوْا إِلَيْكُمُ السَّلَمَ فَما جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ عَلَيْهِمْ سَبِيلاً. «اگر کسانی که ناراحت هستند که با شما یا قوم خودشان بجنگند از شما کناره جوئی کردند و با شما نجنگیدند و به شما پیشنهاد صلح دادند، اَلله راهی برای جنگیدن با آنها برای شما قرار نداده.» آیه 13 توبه سوره 19 میفرماید: أَ لا تُقاتِلُونَ قَوْماً نَكَثُوا أَيْمانَهُمْ وَ هَمُّوا بِإِخْراجِ الرَّسُولِ وَ هُمْ بَدَؤُكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ أَ تَخْشَوْنَهُمْ فَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَوْهُ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ. «آیا با قومی که سوگند و پیمانشان را شکستند و قصد بیرون کردن پیغمبر را کردند و اولین بار آنها شروع به مزاحمت کردند نمی‌جنگید؟ آیا از آنها میترسید؟ در صورتیکه اگر ایمان دارید سزاوار این است که از اَلله بترسید.» آیه 191 بقره سوره 2 میفرماید: لا تُقاتِلُوهُمْ عِنْدَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ حَتَّى يُقاتِلُوكُمْ فِيهِ فَإِنْ قاتَلُوكُمْ فَاقْتُلُوهُمْ كَذلِكَ جَزاءُ الْكافِرِينَ. «در مسجدالحرام با آنها نجنگید تا وقتی که آنها در آن با شما بجنگند، اگر با شما جنگیدند آنها را بکشید. سزای افراد بی ایمان چنین است.» آیه 39 و 40 حج سوره 22 میفرماید: أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ. «به کسانی که به آنها حمله شده بخاطر اینکه مورد ظلم قرار گرفتند اجازه جنگ داده شده. اَلله قادر به کمک و یاری آنها هست. الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلاَّ أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ. افرادی که بناحق از سرزمین خودشان اخراج شدند. اخراج آنها فقط بعلت این بود که گفتند ارباب (صاحب اختیار) ما اَلله است.» نه دیگران.

آیه 216 بقره سوره 2 میفرماید: كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتالُ وَ هُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَ عَسى أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ. «جنگ بر شما واجب شده، در صورتیکه شما از آن بدتان می‌آید، ولی خیلی چیزها است که شما از آن بدتان می‌آید ولی به نفع شما است، و خیلی چیزها است که شما دوست دارید در صورتی که برای شما بد است. خدا (اَلله) میداند و شما نمیدانید.» همه از رفتن به جنگ بدشان می‌آید چون گلوله و خمپاره با بدن سازگاری ندارد و در سابق هم شمشیر و نیزه و تیر با بدن سازگاری نداشت. ولی عظمت دولت‌ها در سایه جنگ تأمین میشده. ایران در اثر کشورگشائی‌های کوروش و داریوش به عظمت رسید و یونان در اثر کشورگشائی اسکندر، رومی‌ها و اعراب و مغول و اسپانیا و عثمانی و انگلیس و فرانسه در سایه جنگ به عظمت رسیدند. آمریکا در سایه جنگ استقلال و جنگ شمال و جنوب بقدرت رسید. و با شرکت در جنگ جهانی اول و دوم به عظمت امروزی رسید. ولی امروزه باید از جنگ خودداری کرد و برای بسط اسلام و عدالت در سراسر جهان از وسائل ارتباط جمعی استفاده کرد. آیه 4 صف سوره 61 میفرماید: إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ. «اَلله کسانی را دوست  دارد که یکپارچه چون ستونی آهنین (بنائی استوار) در راه او میجنگند.» آیه 167 آل‌عمران در باره منافقین میفرماید: قِيلَ لَهُمْ تَعالَوْا قاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَوِ ادْفَعُوا قالُوا لَوْ نَعْلَمُ قِتالاً لاَتَّبَعْناكُمْ هُمْ لِلْكُفْرِ يَوْمَئِذٍ أَقْرَبُ مِنْهُمْ لِلْإِيمانِ يَقُولُونَ بِأَفْواهِهِمْ ما لَيْسَ فِي قُلُوبِهِمْ وَ اللَّهُ أَعْلَمُ بِما يَكْتُمُونَ. «به منافقین گفته میشود بیائید در راه اَلله بجنگید یا از خود دفاع کنید. میگویند اگر جنگ بلد بودیم حتماً از شما پیروی میکردیم (در جنگ شرکت میکردیم) آنها آنروز به کفر نزدیکتر هستند تا به ایمان. زبانی چیزی را میگویند که قلباً به آن ایمان ندارند. اَلله چیزی را که پنهان میکنند بهتر از همه میداند.» اگر دسته‌ای از عقیده خود دفاع نکند حتماً زیر نفوذ دیگران قرار میگیرد. در قرن بیستم می‌بینیم که افراد بشر گرگ صفت در پی کسب قدرت هستند تا به تنهائی از نعمت‌ها استفاده کنند. لذا می‌بینیم کشورهای قدرتمند به کشورهای ضعیف زور میگویند و کاری را که برای خود جایز میدانند برای دیگران حرام میدانند و از آنها میخواهند از دستورشان پیروی کنند. دینداران در مقابل دیکتاتوران دو کار میتوانند بکنند یکی اینکه تسلیم نظر آنها باشند و یکی اینکه از نظر خود دفاع کنند.

و قرن‌ها است که راه اول را انتخاب کرده‌اند و از قوانینی که آنها وضع میکنند پیروی میکنند نه قانون خداوند. در صورتیکه پیغمبران می‌آمدند ک بگویند: اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ. «بنده اَلله باشید و ازبندگی طاغوت اجتناب کنید.» بندگی، اطاعت بی چون و چرا از دستورهای کسی یا سازمانی است. و طاغوت کسی است که حکمی بر خلاف حکم خدا بدهد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.